Jak przebiega badanie?
Żeby dokonać oceny neuropsychologicznej, potrzeba elastycznej weryfikacji na wielu płaszczyznach. Nie można przyjmować schematycznego systemu diagnozy. Każdy przypadek kliniczny wymaga odpowiedniego podejścia. W czasie badania sprawdzana jest sfera poznawcza pacjenta. Psycholog używa testów, by zanalizować język i funkcje wykonawcze danej osoby, kontrolowana jest pamięć i koncentracja. Nie tylko sam wynik testu jest ważny, ale też podejście osoby wypełniającej go i jej zachowanie w trakcie wykonywania zadań. Niezwykle istotny jest wywiad z rodziną i bliskimi osoby diagnozowanej, ponieważ mają dużą wiedzę na temat zmian w zachowaniu badanego.
Diagnoza sfery wykonawczej i poznania społecznego - przez zadania neuropsychologiczne mierzące poziom dojrzałości, sprawdzana jest wielozadaniowość, strategie interpersonalne i umiejętności społeczne. Tego typu badanie przeprowadzane jest najczęściej u dzieci i nastolatków.
Analiza sfery wizualno-przestrzennej - badanie ma na celu zweryfikowanie, czy pacjent radzi sobie z koordynacją wzrokowo-ruchową. Sprawdzana jest manipulacja obiektami i kontrolowanie ich stanu umysłem. Tego typu działanie ma na celu zaobserwowanie szybkości przetwarzania informacji.
Przeprowadzenie diagnozy wymaga kilku spotkań z neuropsychologiem, by móc poznać historię choroby, przeprowadzić szczegółowy wywiad, dobrać odpowiednie metody analizy i przedstawić wyniki i wskazania do dalszej terapii.